Yabancı Diller Yüksekokulu

 

Tarihçemiz ve Sunduğumuz Hizmetler

Yabancı Diller Yüksekokulu 5 Mart 2009 Tarih ve 27160 Sayılı Resmi Gazetede yayınlanarak kurulmuştur.

Yabancı Diller Yüksekokulu ilk defa 2009-2010 eğitim öğretim döneminde zorunlu ve isteğe bağlı lisans öğrencilerine İngilizce hazırlık eğitimi sunmuştur. Bu yıldan sonra her eğitim öğretim döneminde, Üniversitemiz lisans öğrencilerine zorunlu ve isteğe bağlı İngilizce hazırlık eğitimi sunmaya devam etmektedir.

2012 yılında Üniversitemiz lisans programlarında mevcut olan, Zorunlu İngilizce Hazırlık kaldırılarak, İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfına dönüştürülmüştür. Yüksekokulumuz 2012 yılından itibaren İsteğe Bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimini sunmaya devam etmektedir.

Zorunlu ve isteğe bağlı İngilizce Hazırlık Sınıfı eğitimi verirken, Yüksekokulumuz öğrenci sayısı 500-600 arası iken, bu sayı, isteğe bağlı İngilizce hazırlık eğitimi verirken ortalama 300 öğrenci seviyelerindedir.

Yüksekokulumuz bünyesinde,

Yabancı Diller Bölümü, Yabancı Diller Anabilim Dalı 2018 yılında,

Mütercim Tercümanlık Bölümü ve Mütercim Tercümanlık İngilizce Anabilim Dalı 2019 yılında kurulmuştur.

Yüksekokulumuzca yürütülen isteğe bağlı hazırlık sınıfı eğitimi dışında; uzaktan eğitim yoluyla sunulan ortak zorunlu İngilizce dersleri, mesleki İngilizce dersleri ve seçmeli İngilizce derslerini vermek üzere, Üniversitemiz tüm birimlerine öğretim elemanı görevlendirmesi Yüksekokulumuzca yapılmaktadır.

Yüksekokulumuz öğretim elemanları tarafından Üniversitemiz tüm birimlerine: makale destek, çeviri destek hizmeti verilmektedir.

Ayrıca Üniversitemiz akademik ve idari personeli ve öğrencilerine yönelik ücretsiz konuşma kulübü, İspanyolca kursu vb. kurslar açılmaktadır.

Sürekli Eğitim Merkezince açılan temel İngilizce ve YÖKDİL kursları öğretim elemanı görevlendirmesi de Yüksekokulumuzca yapılmaktadır.